28 Mar 2017

DOULA – WSPANIAŁY POMOCNIK DLA KOBIET CIĘŻARNYCH

W Polsce mało kto słyszał o zawodzie douli i raczej rzadko spotyka się osoby, które korzystały z jej usług. Jednak jeśli już mamy doczynienia z wykwalifikowaną doulą, prawie każda ciężarna jest zachwycona! Kim jest więc tajemnicza doula i czy warto skorzystać z jej pomocy?

23 Mar 2017

NIEWYDOLNOŚĆ SZYJKI MACICY

Jednym z największym zagrożeń dla ciąży jest niewydolność szyjki macicy. Co to takiego?

Sytuacja w której przedwcześnie rozwiera się ujście wewnętrzne i kanał szyjki macicy nazywane jest niewydolnością szyjki. Jeśli w porę ją odkryjemy i pozostaniemy pod kontrolą lekarza, zwiększymy szansę na donoszenie ciąży i bezpieczny poród w terminie. W innym przypadku zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu i powikłań z nim związanych.

22 Mar 2017

ŻYLAKI W CIĄŻY - MOŻNA ICH UNIKNĄĆ!

Jedną z częstszych przypadłości kobiet w zaawansowanej ciąży są występujące w okolicy ud i łydek żylaki. Pozbycie się ich jest niejednokrotnie niemożliwe bez pomocy chirurga naczyniowego, dlatego łatwiej zapobiegać niż leczyć!

Żylaki są to rozszerzone żyły, które poza nieciekawym wyglądem, przysparzają też problemów bólowych, zwłaszcza wieczorem. Powstają głównie u kobiet z nadwagą, w zaawansowanej ciąży lub u osób, które bardzo dużo stoją.

16 Mar 2017

WSZYSTKO CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ŁOŻYSKU PRZODUJĄCYM

Narząd, który pełni rolę pośrednika pomiędzy matką a dzieckiem to właśnie łożysko. Spełnia bardzo ważną funkcję i od jego stanu zależy przebieg ciąży. Jednym z pierwszych zadań jakie wykonuje lekarz podczas USG jest określenie czy łożysko prawidłowo się rozwija.

23 Feb 2017

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o cukrzycy ciążowej

W ostatnich latach mówi się o epidemii cukrzycy w naszym społeczeństwie. Powodów występowania tej choroby jest wiele, nieprawidłowe odżywianie, stres, liczne niezdrowe dodatki będące składnikami większości produktów spożywczych tzw. gotowców.

Niestety z problemem cukrzycy borykają się również kobiety ciężarne, często te, które wcześniej w ogóle nie zmagały się z tego typu problemami. Skąd więc cukrzyca u zdrowych kobiet?

14 Feb 2017

Aktywna mama = szczęśliwy bobas, czyli jakie sporty może uprawiać kobieta w ciąży?

Jeszcze kilka lat temu, lekarze zgodnie twierdzili, że kobieta ciężarna powinna głównie odpoczywać i leżeć, a każdy ruch może być szkodliwy. Obecnie opinia lekarzy oraz matek zmieniła się o 180 stopni.

09 Feb 2017

RH+ i RH- czyli o konflikcie serologicznym

Na początku każdej ciąży, a najlepiej jeszcze przed zajściem w nią, lekarz zleca zbadanie w laboratorium grupy krwi matki. Wyniki to grupa krwi A, B, AB, 0 i tajemnicze rh+ lub rh-. Jeśli dowiadujemy się, że nasza krew ma grupę z rh- musimy jak najszybciej zareagować, aby nie doszło do tzw. izoimmunizacji.

Jeśli posiadasz grupę krwi rh+ a Twój partner rh- nie trzeba nic dalej robić, dzieciątko jest bezpieczne w Twoim brzuszku. Jeśli jednak posiadasz krew z rh ujemnym, to istnieje ryzyko, że może dojść do konfliktu serologicznego i izoimmunizacji. Co to takiego?

30 Jan 2017

Upadek lub poślizgnięcie w ciąży - czy jest powód do paniki

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w którym wiele pozornie prostych czynności staje sie trudnych jak np. schodzenie po schodach, podbiegnięcie na uciekający autobus lub przejście w zimie po oblodzonym chodniku do sklepu

Przez nierównomiernie rozłożony ciężar ciała zwiększa się ryzyko upadku. Kobiety ciężarne mają również zaburzone wyczucie równowagi i utrudnione widzenie spowodowane dużym brzuchem, który np. zasłania schody.

26 Jan 2017

Przyczyny przedwczesnego porodu, czy da się temu zapobiec?

Prawidłowy, czyli terminowy poród powinien nastąpić pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Jeżeli ciąża trwa dłużej, to jest nazywana ciążą przenoszoną lub przeterminowaną, natomiast dzieci urodzone przez 38 tygodniem ciąży są wcześniakami i są z tzw. porodu przedwczesnego.

Przewczesny poród nie jest rzadkością. Jednak pomimo coraz bardziej zaawansowanej medycyny, należą ciągle do porodów wysokiego ryzyka. U wcześniaków zwiększa się ryzyko niepełnosprawności lub słabszego zdrowia w kolejnych miesiącach, choć jeśli doszło do porodu w III trymestrze szanse na wady u dziecka są znikome.

20 Jan 2017

Amniopunkcja – zagrożenia – czy jest się czego bać?

W celu wykrycia nieprawidłowości w rozwoju dziecka, kobieta ciężarna może otrzymać zalecenie wykonania amniopunkcji. Zabieg choć nie brzmi przyjemnie, w niektórych przypadkach jest w stanie uratować chore dziecko poprzez wykrycie wad.

Strony