09 Mar 2017

Pozycje w jodze (asany) dzieli się m.in. na siedzące, stojące, skręty oraz odwrócone. Niektórzy (w tym moi kursanci) potocznie nazywają je pozycjami do góry nogami. Jaki jest ich sens i czy są zdrowe? O tym poniżej

Asany odwrócone to pozycje w których staramy się walczyć z grawitacją:) Nasza głowa znajduje się możliwie najniżej i jest skierowana czubkiem ku ziemi. Wbrew pozorom jest to zdrowe, a jako ciekawostkę dodam, że nie ma innego systemu ćwiczeń poza jogą, który opierałby się na sekwencjach mających taki cel.

Asany odwrócone wpływają pozytywnie np. na:

* układ oddechowy – zwiększa się nacisk płuc na przeponę, dzięki czemu poprawia się krążenie w górnych drogach oddechowych i otwiera się więcej żył płucnych. Polecane przy zwalczaniu alergii i infekcji.

* układ krwionośny – doskonale masuje nasz mięsień sercowy :) Co więcej krew dopływa do serca bezwysiłkowo, dzięki czemu nie grożą nam skoki ciśnienia, a aorta uelastycznia się. Regularne praktykowanie zapobiega udarom i zawałom.

* układ nerwowy – przede wszystkim regeneruje, co daje efekt zrelaksowania i odpoczynku tuż po zakończeniu ćwiczeń. Pomaga przy nadciśnieniu.

Poza tym dotleniają komórki i zapobiegają stagnacji, krążenie poprawia się i czujemy się jak po masażu.

Należy pamiętać, że zaczynając ćwiczenia asan odwróconych, zabieramy się za to spokojnie i powoli, najlepiej pod okiem doświadczonego jogina, który może w razie naszych wątpliwości asekurować nas. Osoby które mają problemy z kręgami szyjnymi lub są po urazach kręgosłupa, a także kobiety w ciąży powinny stosować ułatwione warianty.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.