28 Mar 2017

W Polsce mało kto słyszał o zawodzie douli i raczej rzadko spotyka się osoby, które korzystały z jej usług. Jednak jeśli już mamy doczynienia z wykwalifikowaną doulą, prawie każda ciężarna jest zachwycona! Kim jest więc tajemnicza doula i czy warto skorzystać z jej pomocy?

Doula to po grecku pomocnica. Taką też rolę pełni. Pomogą kobiecie ciężarnej w przygotowaniu się do zostania matką i to zarówno psychicznie jak i fizycznie. Dzięki swojemu doświadczeniu pomaga po porodzie młodej mamie odnaleźć się w nowej roli, uczy ją prawidłowo przebierać malucha, karmić, bawić się z nim. Dodatkowo pokazuje w jaki sposób sama kobieta ma zadbać o siebie, aby powrócić do formy sprzed ciąży i jak ma odnaleźć równowagę psychiczną po licznych nieprzespanych nocach i stresujących dniach. Zachowuje się niczym babcia dziecka, co jest pomocne zwłaszcza jeśli kobieta nie może liczyć na pomoc najbliższych np. z powodu odległości zamieszkania.

Ważne jest rozróżnienie, że doula pełni rolę pomocnika, nie lekarza czy położnej. Ciężarna nie może oczekiwać od douli pomocy i porad lekarskich, ale wsparcia emocjonalnego i doradztwa dotyczącego opieki.

Często doule są obecne przy samym porodzie, gdzie wspierają rodzącą kobietę trzymając ją za rękę i instruując co do prawidłowego oddechu, masują plecy, podają wodę lub podpowiadają ojcu co robić aby pomóc swojej partnerce.

Jeśli kobieta zdecyduje się na pomoc douli, musi zwrócić uwagę przede wszystkim na jej doświadczenie, tak aby faktycznie móc zaufać swojej nowej opiekunce. Ważna też jest więź jaka wytworzy się pomiędzy doulą, a ciężarną. Bez odpowiedniego zaangażowania nic nie wyjdzie ze współpracy, dlatego już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej warto wziąć to pod uwagę i postarać się znaleźć kandydatkę z którą od razu się zaprzyjaźnimy.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.