23 Mar 2017

Jednym z największym zagrożeń dla ciąży jest niewydolność szyjki macicy. Co to takiego?

Sytuacja w której przedwcześnie rozwiera się ujście wewnętrzne i kanał szyjki macicy nazywane jest niewydolnością szyjki. Jeśli w porę ją odkryjemy i pozostaniemy pod kontrolą lekarza, zwiększymy szansę na donoszenie ciąży i bezpieczny poród w terminie. W innym przypadku zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu i powikłań z nim związanych.

Niestety często kobieta nie jest świadoma, że ten problem również jej dotyka i dopiero przy rozpoczętej akcji porodowej dowiaduje się o zagrożeniu. Ważne jest zatem aby regularnie kontrolować przebieg ciąży u lekarza, który bez problemu wykryje niewydolność szyjki macicy.

Leczenie przebiega najczęściej poprzez chirurgiczne założenie szwu okrężnego, który zamknie ujście. Zakłada się go po znieczuleniu i sam zabieg trwa do 30 minut. Po założeniu szwu czasami dochodzi do niewielkiego krwawienia, jednak nie jest to krwawienie zagrażające ciąży.

Około 36. tygodnia ciąży szew jest zdejmowany aby dziecko mogło urodzić się bez przeszkód, ale nie oznacza to, że poród rozpocznie się od razu po zabiegu. Czasami dopiero po kilku tygodniach rozpoczyna się akcja porodowa, dzięki czemu kobieta ciężarna nie jest narażona na urodzenie wcześniaka.

Powodem niewydolności szyjki macicy może być wcześniejsze uszkodzenie kanału szyjki lub wyłyżeczkowanie jamy macicy po poronieniu. Zdarzają się jednak sytuacje w których kobieta bez wcześniejszego poronienia lub uszkodzenia miała niewydolność szyjki macicy, dlatego nie wszystkie powody pojawienia się tej dolegliwości są znane lekarzom.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.