Joga jest piękna, ponieważ jest różnorodna. Niektórzy kojarzą ją tylko z...
Prawidłowy, czyli terminowy poród powinien nastąpić pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Jeżeli ciąża trwa dłużej, to jest nazywana ciążą przenoszoną lub przeterminowaną, natomiast dzieci urodzone przez 38 tygodniem ciąży są wcześniakami i są z tzw. porodu przedwczesnego.
Przewczesny poród nie jest rzadkością. Jednak pomimo coraz bardziej zaawansowanej medycyny, należą ciągle do porodów wysokiego ryzyka. U wcześniaków zwiększa się ryzyko niepełnosprawności lub słabszego zdrowia w kolejnych miesiącach, choć jeśli doszło do porodu w III trymestrze szanse na wady u dziecka są znikome.
Od razu po porodzie dziecku nakłada się maseczkę w celu dopływu powietrza o lepszym stężeniu tlenu oraz podłącza się dziecko do aparatury aby kontrolować funkcje życiowe.
Istnieje kilka objawów, które mogą zwiastować przedwczesny poród:
* częste skurcze macicy (np co 10 minut)
*nietypowe i obfitsze upławy
* ból w dole pleców
* skurcze, które bólem przypominają bóle menstruacyjne
* pęknięcie błon płodowych
Jeśli odczuwamy u siebie tego typu dolegliwości, należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia przewczesnego porodu.
W sytuacji w której nie jesteśmy pewne czy nasza ciąża przebiega prawidłowo, powinnyśmy w czasie bólu położyć się na boku, zrelaksować i napić się około 2 szklanek wody. Jeśli objawy nie ustąpią, konieczny jest kontakt z lekarzem.
Jakie są przyczyny przewczesnego porodu?
Do końca nie są znane, jednak są sytuacje, które zwiększają ryzyko, że on nastąpi:
* ciąża mnoga
* krwawienie w II lub III trymestrze
* przedwczesny poród w poprzedniej ciąży
* palenie papierosów w czasie ciąży lub spożywanie narkotyków
* infekcje np. zapalenie dróg moczowych
* operacje przebyte w czasie ciąży, zwłaszcza brzuszne
Dodaj komentarz