09 Feb 2017

Na początku każdej ciąży, a najlepiej jeszcze przed zajściem w nią, lekarz zleca zbadanie w laboratorium grupy krwi matki. Wyniki to grupa krwi A, B, AB, 0 i tajemnicze rh+ lub rh-. Jeśli dowiadujemy się, że nasza krew ma grupę z rh- musimy jak najszybciej zareagować, aby nie doszło do tzw. izoimmunizacji.

Jeśli posiadasz grupę krwi rh+ a Twój partner rh- nie trzeba nic dalej robić, dzieciątko jest bezpieczne w Twoim brzuszku. Jeśli jednak posiadasz krew z rh ujemnym, to istnieje ryzyko, że może dojść do konfliktu serologicznego i izoimmunizacji. Co to takiego?

Izoimmunizacja to proces w którym np. krew kobiety o rh- miała styczność z krwią dziecka o rh+. W takiej sytuacji jej przeciwciała traktują jako obce czerwone krwinki rh+ i je zwalczają niszcząc je. Może dojść do takiego zmieszania np. podczas oddzielenia się łożyska, urazu, transfuzji krwi, amniopunkcji, wypadku np samochodowego czy samego porodu.

Jeśli jednak nie doszło do izoimmunizacji, zlecane jest przez lekarza leczenie zapobiegawcze. Kobieta otrzymuje immunoglobuliny anty-D, które są podawane zwłaszcza w 3 ostatnich miesiącach ciąży i przy porodzie.

Na skutek konfliktu serologicznego może dojść do grożnych powikłań takich jak zniszczenie czerwonych krwinek płodu, żółtaczka, niewydolność serca lub niedokrwistość.

Warto również pamiętać, że immunoglobulina anty-D jest wytwarzana z ludzkiego osocza, dlatego jeśli z przyczyn etycznych lub religijnych nie akceptujesz przetaczania ludzkich preparatów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem aby podjąć inne działania. Jest to ważne, ponieważ zaniedbanie konfliktu serologicznego i nie podjęcie leczenia może wiązać się z trwałą chorobą i niepełnosprawnością u dziecka.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.