30 Jan 2017

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, w którym wiele pozornie prostych czynności staje sie trudnych jak np. schodzenie po schodach, podbiegnięcie na uciekający autobus lub przejście w zimie po oblodzonym chodniku do sklepu

Przez nierównomiernie rozłożony ciężar ciała zwiększa się ryzyko upadku. Kobiety ciężarne mają również zaburzone wyczucie równowagi i utrudnione widzenie spowodowane dużym brzuchem, który np. zasłania schody.

Większość z upadków na szczęście jest nie groźnych i nie wymaga leczenia. Jednak jeśli upadek był na brzuch, kręgosłup lub pojawiły się objawy, które mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku uszkodzenia płodu, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Objawami, którymi możemy się zaniepokoić są:

* krwawienie
* bóle brzucha
* wyciek płynu owodniowego
* opuchnięcie świadczące o złamaniu

W takich przypadkach obowiązkowo należy wykonać badanie USG stwierdzające czy faktycznie są powody do obaw. Najgroźniejszym skutkiem upadku jest odklejenie się łożyska od ściany macicy, po którym konieczna jest hospitalizacja.

Złamania u kobiety w ciąży, choć same w sobie nie mogące zaszkodzić dziecku, mają utrudnione leczenie. Przede wszystkim kobieta w ciąży nie może wykonać badania radiologicznego. Jeśli jednak nastąpi konieczność przeprowadzenia takiego badania, zakłada się kobiecie ołowiany fartuch chroniący brzuch. Warto jednak dokładnie wcześniej przeanalizować ze swoim lekarzem wszystkie korzyści i przeciwwskazania dotyczące prześwietlenia, aby taką decyzję podjąć świadomie. Problemem też jest podawanie znieczulenia i leków przeciwbólowych, których kobieta w ciąży raczej powinna unikać.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.