09 Jan 2017

Jednym z pierwszych pytań zadawanych przez lekarza podczas wizyty w sprawie potwierdzenia ciąży, jest pytanie o termin ostatniej miesiączki. Ma ono na celu ustalenie przewidywanego terminu porodu oraz określenie ile tygodni ma płód.
Wiele kobiet nie jest w stanie podczas takiej wizyty ustalić kiedy mogło dojść do zapłodnienia, jednak większość z nich zna termin ostatniej miesiączki. Od tej daty liczymy wiek płodu, mimo, że tak na prawdę w tym czasie jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Natomiast faktyczny wiek płodu to około 2 tygodni mniej niż ta ilość tygodni.
Ciąża u człowieka trwa około 280 dni, to znaczy, że przewidywany termin porodu, który stwierdzi lekarz przypadnie na prawie 40 tygodni od terminu ostatniej miesiączki.
Inną metodą wyliczenia dnia porodu jest odjęcie od terminu ostatniej miesiączki 3 miesięcy i dodanie 7 dni, lub poprostu dodanie do temrinu ostatniej miesiączki 280 dni.
U niewielu kobiet dochodzi jednak do porodu dokładnie w wyliczonych terminie, dlatego najbezpiezniej podawać zamiast "dnia porodu" przewidywany "tydzień porodu" czyli okres w którym jest największe prawdopodobieństwo porodu.
Wiek ciążowy dzieli sie natomiast na trymestry. I trymestr charakteryzuje się formowaniem najważniejszych organów płodu. Jest to też najbardziej ryzykowany czas w którym nacześciej zdarzają się poronienia. II trymestr polega na rozwoju i kształtowaniu tych narządów oraz szybkiego wzrostu płodu. III trymestr jest to czas w którym najważniejsze jest prawidłowe zdrowie matki, ponieważ jego brak może tylko spowodować zagrożenia dla dziecka. Chodzi tutaj m.in. o stan przedrzucawkowy, nadciśnienie, cukrzycę.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.