23 Feb 2017

W ostatnich latach mówi się o epidemii cukrzycy w naszym społeczeństwie. Powodów występowania tej choroby jest wiele, nieprawidłowe odżywianie, stres, liczne niezdrowe dodatki będące składnikami większości produktów spożywczych tzw. gotowców.

Niestety z problemem cukrzycy borykają się również kobiety ciężarne, często te, które wcześniej w ogóle nie zmagały się z tego typu problemami. Skąd więc cukrzyca u zdrowych kobiet?

Cukrzycę wywołuje niedobór insuliny, która jest niezbędna w procesie spalania i przenoszenia glukozy do wnętrza komórek. Czasami hormony, które są produkowane przez łożysko utrudniają działanie insuliny, co może również skutkować cukrzycą ciążową. Rozwój choroby zapowiada tzw. nietolerancja glukozy i do jej objawów najczęściej zalicza się:

* utratę masy ciała
* zawroty głowy
* omdlenia
* większe łaknienie
* pogorszenie wzroku
* nadmierne zmęczenie
* mrowienie i drętwienie dłoni i stóp

Cukrzyca dzieli się na 2 rodzaje. Rodzaj pierwszy to taki, który powoduje, że organizm przestaje wytwarzać insulinę, drugi, znacznie częstszy – polega na nieprawidłowym wykorzystaniu przez organizm insuliny, co powoduje przekroczenie normy w poziomie cukru we krwi.

Skutki cukrzycy mogą być bardzo groźne. Choroba ta może powodować liczne problemy zdrowotne np. choroby oczu, nerek, miażdżyce, a nawet zawał serca. Niestety również może zagrażać prawidłowemu rozwojowi płodu.

Jedną z metod utrzymywania prawidłowego i stałego poziomu cukru we krwi jest regularne spożywanie zdrowych posiłków, picie dużych ilości płynów oraz gimnastyka. Bezpieczną metodą jest również przyjmowanie insuliny, zwłaszcza jeśli przyjmowało się ją już przed zajściem w ciążę.

Warto pamiętać, że przy obecnym poziomie medycyny, wcześnie wykryta cukrzyca ciążowa i regularne poddawanie się badaniom, może zapewnić bezpieczeństwo dla zdrowia i życia matki oraz jej dziecka. Wskaźnik przeżywalności noworodków urodzonych przez matki z cukrzycą ciążową jest bardzo wysoki, a powikłania spowodowane tą chorobą zdarzają się coraz rzadziej.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.