02 Jan 2017

W ostatnich latach kobiety coraz częściej świadomie starają się zaplanować swoje macierzyństwo. Nie chodzi tu tylko o warunki dla przyszłego dziecka, jak pokój czy przedszkole, ale przede wszystkim o zachowanie odpowiedniego stanu zdrowia i sapoczucia kobiety zanim jeszcze zajdzie w ciążę.
Pamiętając o kilku ważnych zasadach unikniemy problemów z zajściem w ciąże, utrzymaniem ciąży oraz zapewnimy dziecku zdrowie i prawidłowy rozwój jeszcze przed jego przyjściem na świat. Oto najważniejsze z nich:

1) utrzymanie odpowiedniej wagi: kobiety zarówno z nadwagą jak i niedowagą mogą mieć problemy z zajściem w ciąże. Natomiast nadwaga u kobiet ciężarnych może spowodować cukrzycę oraz z byt wysokie ciśnienie krwi. Częściej dochodzi do cesarsiego cięcia.
2) Przyjmowanie kwasu foliowego: codziennie należy przyjmować zwiększoną dawkę witaminy B. Kwas foliowy pomaga zapobiegać wrodzonym wadom układu nerwowego oraz zmniejsza ryzyko poronienia.
3) Zrezygnuj z alkoholu oraz papierosów
4) Zacznij regularnie ćwiczyć. Podczas ciąży również korzystaj z ćwiczeń specjalnie przygotowanych dla kobiet w ciąży np. Jogi lub ćwiczeń z piłkami
5) Nie ekperymentuj z suplementami diety i ziołami, niektóre z nich mogą mieć negatywne skutki dla ciąży
6) Przebadaj się- wykonaj podstawowe badania takie jak morfologia, OB, badanie moczu, badanie hormonu tarczycy, badanie krzepliwości krwi
7) Unikaj sytuacji w których możesz złapać infekcje – poproś aby inni domownicy przez czas twojej ciąży zmieniali zamiast ciebie kotu kuwetę lub wycierali kurze. Często myj ręce.
8) Unikaj styczności z chemikaliami oraz środkami toksycznymi lub o ostrym zapachu
9) Zacznij zdrowo się odżywiać – jedz jak najwięcej warzyw i owoców, pij dużo wody. Zrezygnuj z potraw tłustych, słodkich oraz fast foodów.
10) Nie stresuj się – twój stan emocjonalny odgrywa ogromną rolę w rozwijającym się w tobie dziecku. Przekazuj mu jak najwięcej pozytywnych emocji, staraj się dużo odpoczywać i śmiać się

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.