22 Oct 2017

Trochę jogi, trochę akrobatyki... czyli czym w skrócie jest Aerojoga

Joga jest piękna, ponieważ jest różnorodna. Niektórzy kojarzą ją tylko z powolnymi asanami na rozciąganie i spokojną muzyką, przez co nie widzą w niej nic ciekawego. Na szczęście dla osób bardziej ekstrawertycznych istnieje kilka odłamów jogi, które z pewnością ich zadowolą. Jedną z najciekawszych jest aerojoga, zwana inaczej airjogą.

05 Sep 2017

POZYCJA DZIECKA – BALASANA

Joga nie musi być trudna i skomplikowana :) Jedną z pozycji relaksacyjnych jest balasana czyli tzw. pozycja dziecka. Jest stosowana najczęściej podczas ćwiczeń, kiedy zaczynamy odczuwać już zmęczenie lub zawroty głowy.

Wykonanie jest banalne. Siadamy na złączonych ze sobą piętach, kolana w szerokim rozkroku i wyciągamy się wzdłuż, opierając głowę na podłodze. Ręce wyciągamy do przodu przed siebie, a następnie chowamy wzdłuż boków. W takiej asanie bierzemy kilka głębokich wdechów i wydechów, po czym możemy kontynuować dalsze ćwiczenia :)

12 Apr 2017

BODY BALL – ĆWICZENIA DLA KAŻDEGO

Gdybym musiała na szybko wymienić najbardziej uniwersalny rodzaj ćwiczeń, który mógłby wykonywać każdy, bez względu na wiek, stan zdrowia, bycie w ciąży lub nie, to wymieniłabym Body Ball czyli ćwiczenia na piłkach.

Co więcej, korzyści jakie można odnieść z tych ćwiczeń również można dobierać indywidualnie zależnie od celu jaki chcemy uzyskać.

Osoby bardziej żywiołowe, które lubią się zmęczyć, mogą wybrać intensywny zestaw ćwiczeń z małymi i dużymi piłkami, które zagwarantują im zakwasy na całym ciele. Niektórzy to lubią :)

09 Mar 2017

Asany odwrócone czyli pozycje "do góry nogami"

Pozycje w jodze (asany) dzieli się m.in. na siedzące, stojące, skręty oraz odwrócone. Niektórzy (w tym moi kursanci) potocznie nazywają je pozycjami do góry nogami. Jaki jest ich sens i czy są zdrowe? O tym poniżej

Asany odwrócone to pozycje w których staramy się walczyć z grawitacją:) Nasza głowa znajduje się możliwie najniżej i jest skierowana czubkiem ku ziemi. Wbrew pozorom jest to zdrowe, a jako ciekawostkę dodam, że nie ma innego systemu ćwiczeń poza jogą, który opierałby się na sekwencjach mających taki cel.

Asany odwrócone wpływają pozytywnie np. na:

08 Mar 2017

Medytacja – lek na depresje?

Pierwszymi skojarzeniami z jogą są skomplikowane asany czyli pozycje w których są mocno poskręcani jogini oraz medytacja. Medytacje mają zarówno liczne grono przeciwników jak i zwolenników. Osobiście nie poświęcam zbyt wiele czasu na medytacje, choć jestem świadoma jak dobrze wpływa na ludzkie zachowanie i temperament. Poniżej trochę więcej o tym ciekawym zjawisku oraz wyjaśnienie dlaczego kobiety, zwłaszcza te niezwykle emocjonalne powinny zacząć ją praktykować.

10 Feb 2017

5 dowodów na to, że joga pozytywnie wpływa na odchudzanie i szczupłą sylwetkę

Praktykowanie jogi kojarzy nam się przede wszystkim z rozciąganiem i pozytywnym wpływem na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Rzadziej rozpatrujemy ją w kategorii sportu dobrego na odchudzanie. A to błąd, czego dowodem jest sylwetka większości joginów i joginek.

Poniżej przedstawiam 5 przykładów na to jak regularne ćwiczenie jogi może pozytywnie wpłynąć na naszą figurę:

1) Joga rozciąga i wydłuża.

27 Jan 2017

Rodzaje jogi czyli joga jodze nie równa

Joga jest zbiorem ćwiczeń, które nie mogą się znudzić. Pozornie może się wydawać, że przeznaczone są dla osób spokojnych i cichych, ale nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni rodzaj jogi.

Joga dzieli się na wiele rodzajów.

Najpopularniejsza w Polsce jest Hatha Joga.

24 Sep 2016

Matsyasana - pozycja ryby

Matsyasana - pozycja ryby, to jedna z ciekawszych asan. Główną zaletą pozycji jest stymulowanie pracy gruczołów tarczycy. Polecana jest przede wszystkim osobom z tendencjami do garbienia się, ponieważ podobnie jak w mostku, asana wyciąga kręgosłup tak aby skorygować m.in. problem odstających łopatek. Do tego otwiera i rozciąga klatkę piersiową, zwiększając dzięki temu pojemność płuc. Nie trzeba chyba dodawać, że również Matsyasana jest pomocna w wyciszeniu się, dotlenieniu i uspokojeniu skołatanych nerwów.

24 Sep 2016

Wpływ jogi na układ nerwowy

Regularne ćwiczenie jogi bardzo pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł. Jednym z pierwszych zauważalnych efektów jest większy spokój i opanowanie. Asany pobudzają nasz układ nerwowy, sprawiając, że wszystkie złe emocje i stresy uciekają i stajemy się bardziej odprężeni i zrelaksowani. Dzięki temu z układu nerwowego pozytywne bodźce idą do pozostałych komórek, sprawiając, że nie tylko nerwy mamy zdrowsze. Pozbywamy się toksyn, złego samopoczucia, krew nam lepiej krąży, a serce, tętno i puls w odpowiednim rytmie. Najlepszymi uspokajającymi asanami jest świeca i wszelkiego typu „skręty” np.

24 Sep 2016

Pare słów o medytacji na podstawie książki: "Joga dla kobiet w ciąży"

We wszystkich kulturach, na każdym etapie rozwoju cywilizacyjnego ludzie poszukiwali sposobów przekroczenia granic swojego ja i odkrycia czegoś więcej o sobie samych. Medytacja oznacza dosłownie "zaznajomienie się" i jest sposobem badania ludzkiego wnętrza. W codziennej egzystencji, w której nasze zmysły zwrócone są w kierunku świata zewnętrznego, medytacja daje możliwość wycofania się do wewnątrz i przeżycia czegoś nowego. 

Strony